Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Virksomheden Vanggaard Geoteknik er anden nominerede virksomhed til Årets Iværksætter-pris i Næstved

Hvert år kårer Næstved Erhvervsforening og Næstved Erhverv Årets Iværksættervirksomhed.

Tobias Vanggaard

Hvert år kårer Næstved Erhvervsforening og Næstved Erhverv Årets Iværksættervirksomhed. 3 virksomheder nomineres og til Nytårskuren i Grønnegades Kaserne Kulturcenter onsdag den 21. januar 2026 kl. 15.00 afsløres den endelige vinder. Tilmeld dig til årets Nytårskur og se, hvem der løber med prisen i år! Den anden af de 3 nominerede virksomheder er virksomheden Vanggaard Geoteknik.

Vanggaard Geoteknik er en rådgivende ingeniør-virksomhed indenfor bygge – og anlægsbranchen. Virksomheden blev etableret i august 2021 her i Næstved. Vanggaard Geoteknik arbejder primært med bygherre- og entreprenørrådgivning, indledende geotekniske undersøgelser og rådgivning om håndtering og genanvendelse af jord i bygge- og anlægsprojekter. Kunderne kan være alt fra virksomheder, entreprenører, tegnestuer, developere, privatpersoner og offentlige instanser. Vanggaard Geoteknik har således også løst opgaver for Næstved Kommune.

Tobias Vanggaard, hvilke glæder og udfordringer er der ved at være iværksætter i Næstved?

”Mest glæder. Vi har fået god rådgivning fra både kommune og erhvervsservice hele vejen fra virksomhedens ydmyge start hjemme i min gamle garage til nu. Jeg synes, at det har været trygt at starte virksomhed op i Næstved. Vi har kunnet få sparring med hensyn til både forretningsudvikling, rekruttering og det at finde egnede erhvervslokaler.”

Hvad betyder nomineringen for jer?

”Det er en kæmpe anerkendelse af vores virksomhed. Det er vi da beærede over! Jeg tænker, at det er en kombination af fine driftsresultater og lokal synlighed, der gør at vi er blevet opdaget.”

Hvad kommer fremtiden til at byde på?

”Vi har ikke nødvendigvis store vækstmål. Vi vil hellere være en mindre, dygtig og agil virksomhed. Vi har fokus på hele tiden at udvikle vores kompetencer og så har jeg da en personlig drøm om at kunne tiltrække flere akademikere indenfor bygge- og anlægsområdet hertil.

Jeg synes, at Næstved er inde i en positiv udvikling i disse år, og jeg synes, at vi som lokale virksomheder er gode til at samarbejde og spille hinanden gode.

Men jo – så vil vi da frygteligt gerne være en del af arbejdet med de kommende motorvejsprojekter, der er på vej til området. Det skal da ikke være løgn.”

Tilmeld dig nytårskuren her!

Rasmus Holst-Sørensen

Direktør i Næstved Erhverv

SE OGSÅ...

Næstved Erhverv kan vejlede dig om bæredygtig forretningsudvikling

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Modtag de seneste nyheder, arrangementer og invitationer direkte i din indbakke

Mere information...

Støt Danmarks Indsamling 2026

Frank Ellegaard nomineret som Årets Iværksætter

Følg os på Instagram

Ny national industripark til Sydsjælland