Din podcastvært er Jørgen Michael Rasmussen
Kommunikationskonsulent i Næstved Erhverv
Næstved Erhvervs podcast LEVEBRØD giver dig denne gang gode råd til, hvordan du som startup kan komme godt i gang med en effektiv marketingindsats - også selvom budgetterne er små og dine erfaringer med markedsføring er begrænsede. Lyt med!
Som startup er det aldeles afgørende, at omverdenen og dine kunder lynhurtigt opdager din virksomheds eksistens og den forskel, som dine varer, produkter og/eller services kan tilbyde dem. Derfor er det vigtigt, at du tænker markedsføring ind i din forretningsplan helt fra starten af. Ellers kommer din virksomhed måske aldrig op at flyve.
Men markedsføring kræver ressourcer, budgetter og kompetencer. Og mange nystartede virksomheder kæmper med den del!
Det er derfor, at vi i LEVEBRØD denne gang sætter fokus på, hvordan du kan arbejde med markedsføring som startup. Til at diskutere emnet har vært Jørgen Michael Rasmussen inviteret Vivi Johansen og Cris Hödar-Rasmussen i podcast-studiet. Vivi er i det daglige erhvervskonsulent i Næstved Erhverv og arbejder hovedsagelig med vejledning af iværksættere. Og Cris Hödar-Rasmusen er kommunikationsrådgiver i firmaet By the Fire og netop aktuel med sin bog "Ignite Your Marketing Game - The Marketing Book for Startups, Small Businesses and other Non-marketeers."
Kommunikationskonsulent i Næstved Erhverv